Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

www.kuratorium.opole.pl

Zamawianie podręczników zaadaptowanych

Drukuj
Opublikowano: 14 września 2014
Wpisany przez: Piotr Łaba

Szanowni Państwo

Na zlecenie MEN zostały wykonane 4 rodzaje adaptacji podręcznika „Nasz elementarz”, dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności:

  • dla uczniów niewidomych - adaptacja w systemie Braille’a;

  • dla uczniów słabowidzących - adaptacja w druku powiększonym;

  • dla uczniów z trudnościami w uczeniu się i/lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących, słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z autyzmem, zespołem Aspergera, z afazją – nieposługujących się językiem migowym i nieuczących się tego języka bez płyty DVD w polskim języku migowym;

  • dla uczniów z trudnościami w uczeniu się i/lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących, słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z autyzmem, zespołem Aspergera, z afazją – posługujących się językiem migowym i uczących się tego języka z płytą DVD w polskim języku migowym.

Szczegółowy opis poszczególnych rodzajów adaptacji oraz ich wersje elektroniczne znajdują się na stronie www.naszelementarz.edu.pl .

Decyzja czy dana adaptacja jest konieczna w procesie uczenia ucznia niepełnosprawnego należy do nauczyciela prowadzącego z nim zajęcia. Podręczniki przekazywane są wyłącznie uczniom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego uczęszczającym do klasy pierwszej szkoły podstawowej. W zamówieniu nie powinny być zatem wykazywane egzemplarze dla nauczyciela lub uczniów starszych klas. Istnieje możliwość otrzymania podręcznika zaadaptowanego dla ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym uczęszczającego do klasy pierwszej szkoły podstawowej mimo, że realizuje on inną podstawę programową kształcenia ogólnego, jeśli jest to uzasadnione jego potrzebami.

Zamawianie II części podręczników zaadaptowanych będzie odbywało się za pomocą aplikacji SIO w dniach od 19 do 26 września br. Aplikacja ta zostanie dostosowana do składania również zamówień kolejnych egzemplarzy w sytuacji, gdy w szkole pojawi się taka potrzeba (np. zostanie przyjęty uczeń z danym rodzajem niepełnosprawności).  

Przekazywanie podręczników zaadaptowanych dla uczniów niepełnosprawnych realizuje, na podstawie umowy zawartej z MEN, Uniwersytet Warszawski. Podręczniki te przesyłane są do szkół za pośrednictwem Poczty Polskiej. Dyrektor szkoły będzie obowiązany potwierdzić odbiór przesłanych egzemplarzy podręczników zaadaptowanych w aplikacji.

Kuratorium Oświaty w Opolu 2012-2014