Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

www.kuratorium.opole.pl

Kampania informacyjna dotycząca zagrożenia handlem ludźmi

Drukuj
Opublikowano: 13 maja 2017
Wpisany przez: Danuta Sieradzka

Szanowni Państwo
Dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
województwa opolskiego.

W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, w którym uczniowie kończący edukację na poziomie ponadgimnazjalnym, często podejmują decyzję o podjęciu pracy za granicą, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o uwzględnienie informacji dotyczących zagrożeń związanych z tą tematyką w okresie przedwakacyjnym na godzinach wychowawczych w szkołach. Stąd też, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie działań informacyjnych w ramach przyjętego przez Radę Ministrów Krajowego Planu Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016 -2018.

Istotą przestępstwa handlu ludźmi jest zniewolenie i wykorzystanie osób w celu osiągnięcia korzyści. Jego ofiary doświadczają różnych form przemocy, a traumatyczne doświadczenie  pozbawienia wolności i wykorzystania często objawia się trwającymi jeszcze po jego zakończeniu  urazami fizycznymi i psychicznymi. Mając na uwadze podniesienie świadomości istniejących  zagrożeń związanych z wyjazdami za granicę oraz poprawę bezpieczeństwa młodzieży, proszę  Państwa o uwzględnienie problematyki zagrożeń związanych z handlem ludźmi i podejmowaniem  pracy za granicą w tematyce zagadnień realizowanych w szkołach podczas zajęć z wychowawcą. Ponowne podjęcie tego tematu niewątpliwie podniosłoby świadomość młodzieży oraz poprawiło  bezpieczeństwo osób wyjeżdżających za granicę w celu podjęcia nauki czy pracy stałej lub  sezonowej, zwłaszcza w zbliżającym się okresie wakacyjnym.

Pomocą w poruszeniu z uczniami tego tematu może być gotowy scenariusz, opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej  Fundacja Dzieci Niczyje), który można pobrać ze strony www.handelludzmi.eu. MSWiA dysponuje  również komiksami „Nie jesteś na sprzedaż” oraz płytami z materiałami edukacyjnymi, które mogą  zostać przesłane do zainteresowanych osób lub instytucji. Wyżej wymienione materiały dostępne  są również w Kuratorium Oświaty w Opolu (odbiór po uprzednim  zgłoszeniu telefonicznym nr  tel.774524420 w pok. nr 637)

Wszelkiej pomocy merytorycznej udzielą zainteresowanym dyrektorom szkół, kierownikom  internatów i nauczycielom pracownicy Wydziału do Spraw Europejskiej Sieci Migracyjnej i Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi w Departamencie Analiz i Polityki Migracyjnej MSWiA. Osobą  wyznaczoną do kontaktu w tej sprawie jest Pani Agata Kobylińska, tel. 22/515 23 12, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

 

Kuratorium Oświaty w Opolu 2012-2014