Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

www.kuratorium.opole.pl

XXV-lecie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Drukuj
Opublikowano: 27 stycznia 2016
Wpisany przez: Sylwia Sinkowska

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży poza życzeniami noworocznymi dla zaangażowanych w kontakty polsko-niemieckie nauczycieli informuje również o przedsięwzięciach związanych ze swoim jubileuszem.

Szanowni Państwo, drodzy nauczyciele,

niedawno dobiegł końca kolejny rok w wymianie polsko-niemieckiej.

Życząc Państwu szczęśliwego Nowego Roku i dalszych udanych projektów, chcielibyśmy jednocześnie podziękować za dotychczasowe zaangażowanie w organizację polsko-niemieckich wymian młodzieży. To dzięki Państwa poświęceniu odbywają się kolejne spotkania, a młodzi ludzie z Polski i Niemiec mają możliwość poznać się i podjąć wspólne działania.

Ponieważ 2016 rok jest dla Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży rokiem jubileuszowym – będziemy obchodzić swoje 25. urodziny – chcielibyśmy serdecznie Państwa zaprosić do wspólnego świętowania i włączenia się w naszą jubileuszową kampanię #2gether4more, która potrwa od 1 marca do 30 czerwca 2016 roku w Polsce i Niemczech. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi otoczenia na odbywające się w okolicy spotkania polsko-niemieckie oraz pokazanie, że współpraca młodych ludzi może pozostawić trwały ślad w otoczeniu. Chcemy zachęcić organizatorów spotkań, a przede wszystkim młodzież, do przeprowadzenia akcji na rzecz lokalnej społeczności i z jej udziałem oraz do podzielenia się wrażeniami z akcji w sieci (zdjęcia, filmy). Szczegółowe informacje o kampanii znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

 Korzystając z okazji chcielibyśmy również przypomnieć o kilku ważnych zmianach i nowościach, jakie zostały wprowadzone w minionym roku:

1. Od 1 stycznia 2015 roku szkoły w Niemczech mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży dla swoich uczniów. PNWM może dotować koszty podróży niemieckich uczniów do Polski oraz przypadające na nich koszty programu realizowanego w Niemczech.

 2. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży od bieżącego roku nie wspiera jednonarodowych podróży do miejsc pamięci. Zachęcamy natomiast do wspólnego zgłębiania historii w ramach spotkań polsko-niemieckich. Projekty historyczne, odbywające się w miejscach pamięci mogą ubiegać się o specjalne dofinansowanie w ramach programu „Zachować pamięć”.

3. Dla uczniów oraz nauczycieli organizujących spotkania młodzieży PNWM opracowała wzorce zaświadczeń o uczestnictwie w projekcie i zorganizowaniu wymiany, a także informacje dla rodziców. Są one do pobrania na naszej stronie internetowej w zakładce „Pliki do pobrania”.

4. Portal OASE - elektroniczny system składania i rozliczania wniosków do PNWM oferuje nową możliwość złożenia wniosku wspólnie ze swoim partnerem. Zanim rozpoczną Państwo wypełnianie wspólnego wniosku należy upewnić się, czy partner ma już konto na portalu.

 Serdecznie pozdrawia

Referat Wspierania Wymiany Szkolnej

 

Kuratorium Oświaty w Opolu 2012-2014