Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

www.kuratorium.opole.pl

Nasz chleb powszedni

Drukuj
Opublikowano: 13 listopada 2013
Wpisany przez: Rafał Rippel

22 października w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach odbyły się uroczyste obchody dni chleba, w których uczestniczył Oddział Terenowy ARR w Opolu. W związku z tym zorganizowano konkurs kulinarny pod hasłem „Nasz chleb powszedni”.

Celem konkursu było kultywowanie wiedzy o polskiej tradycji wypieku chleba domowego oraz promocja zdrowej żywności. Do konkursu stanęło 13 uczniów z klas: technik technologii żywności, technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik żywienia i usług gastronomicznych. Prezentowano liczne gatunki chleba z przewagą bochenków z mąki żytniej, pieczone tradycyjnie na zakwasie. Komisja konkursowa, w której skład wchodzili nauczyciele szkoły oraz przedstawiciele ARR: Marta Kwoczek i Aleksandra Kubacka dokonała oceny produktów przygotowanych przez uczniów w oparciu o następujące kryteria: wygląd, kolor, aromat, smak, struktura w przekroju, spójność oraz wrażenie ogólne.

W tym roku najpyszniejszy okazał się chleb ze słonecznikiem wykonany przez uczennicę Katarzynę Baran. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród laureatom odbyło się w auli w obecności uczniów i zaproszonych gości. Dyrektor ZSCKR Pan Bogusław Chochowski wraz z Panią Agnieszką Zagolą – Dyrektorem OT ARR w Opolu wręczali nagrody laureatom konkursu, podkreślając idee tego święta – …”chleb, który dosłownie i symbolicznie stanowi podstawę niezbędną do przeżycia każdego z nas, w myśl zasady – siła i zdrowie pochodzi z chleba”
Na zakończenie obchodów odbyła się degustacja chlebowych wypieków.

Kuratorium Oświaty w Opolu 2012-2014