Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

www.kuratorium.opole.pl

„POMIĘDZY WSCHODEM I ZACHODEM” XXII Polsko-Niemiecko-Ukraiński Obóz Młodzieżowy w Łambinowicach i Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie)

Drukuj
Opublikowano: 17 marca 2017
Wpisany przez: Sylwia Sinkowska

Kto chce zobaczyć więcej miejsc w Europie, jest otwarty na nowości i ma ochotę działać, będzie czuć się z nami dobrze. Nasza polsko-niemiecko-ukraińska grupa gwarantuje poza elementami pracy pielęgnacyjnej na cmentarzach wojennych, dobrą zabawę, różnorodność i nowe znajomości. W tym roku poza Polską wybieramy się w podróż na Ukrainę.

Czytaj więcej...

Podręcznik do języka mniejszości narodowej niemieckiej „Niko 1”.

Drukuj
Opublikowano: 14 stycznia 2017
Wpisany przez: Sylwia Sinkowska

Szanowni Państwo dyrektorzy szkół, którzy złożyli zamówienie na darmowy podręcznik „Niko 1”, informujemy, że ilości zgodne z przysłanymi zamówieniami (rozdzielnik w załączeniu) są do odbioru w Kuratorium Oświaty w Opolu ul. Piastowska 14 p.606 w godz. od 9.00 do 14.00 za okazaniem wypełnionego pokwitowania załączonego do tej informacji. Osoba przedkładająca pokwitowanie będzie traktowana jako upoważniona do odbioru podręczników i nie musi to być dyrektor. Dystrybucja będzie prowadzona do 19.01.2017r.

Czytaj więcej...

Międzynarodowe egzaminy z języka niemieckiego.

Drukuj
Opublikowano: 07 października 2016
Wpisany przez: Sylwia Sinkowska

Stała Konferencja Ministrów Edukacji i Kultury Republiki Federalnej Niemiec ustaliła terminy międzynarodowych egzaminów z języka niemieckiego DSD I i DSD II w roku szkolnym 2016/2017. Kierownictwa zainteresowanych szkół prosimy o uwzględnienie terminów podanych w załączniku do tej informacji w planach pracy. Prośbę taką skierowała do nas Pani Doroteha Burdzik Koordynatorka Programu Rządowego Niemiec.

Załącznik: Oryginał pisma

Konkurs stypendialny dla romskich uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów romskich.

Drukuj
Opublikowano: 14 września 2016
Wpisany przez: Sylwia Sinkowska

Wszelkie informacje dotyczące konkursu stypendialnego i formularz zgłoszeniowy oraz spis wymaganych dokumentów do nadesłania dostępne są na stronie internetowej Związku Romów Polskich www.romowie.com w zakładce STYPENDIA.
 
Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem oraz nadsyłanie kompletnych wniosków na adres Związku Romów Polskich.
 
Stypendia zostały ufundowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
 
Związek Romów Polskich
ul. Wyszyńskiego 32
78-400 Szczecinek
tel./fax.: (094) 37 250 98

Podręczniki przeznaczone dla uczniów deklarujących przynależność do mniejszości narodowej

Drukuj
Opublikowano: 08 września 2016
Wpisany przez: Sylwia Sinkowska

Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół Podstawowych

w związku z realizacją zadania dotyczącego finansowania podręczników przeznaczonych dla uczniów deklarujących przynależność do mniejszości narodowej, proszę o przesłanie informacji dotyczących zapotrzebowania na podręcznik Niko 1. Podręcznik do języka niemieckiego dla niemieckiej mniejszości narodowej, Wydawnictwa LektorKlett Sp. z o.o. do kształcenia ogólnego na I etapie edukacyjnym, dopuszczony do użytku szkolnego w 2016 r. (nr ewid. 776/1/2016).

Czytaj więcej...

Konkurs stypendiów romskich.

Drukuj
Opublikowano: 27 kwietnia 2015
Wpisany przez: Sylwia Sinkowska

Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce ogłasza, w ramach zadania powierzonego przez Ministra Administracji i Cyfryzacji, ogólnopolski konkurs stypendialny dla uzdolnionych uczniów romskich .  W związku z tym, zwracamy się z uprzejmą prośbą o rozpowszechnienie tej informacji. W załączeniu informacje o konkursie.

Czytaj więcej...

Klasyfikacja ucznia przy wycofaniu wniosku o nauczanie języka mniejszości.

Drukuj
Opublikowano: 16 kwietnia 2015
Wpisany przez: Sylwia Sinkowska

Szanowni Państwo Dyrektorzy w związku z licznymi pytaniami o sposób klasyfikowania ucznia, którego rodzice wycofali wniosek o nauczanie języka mniejszości narodowej podajemy w załączeniu interpretację Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej sprawie.

Załącznik:

Poznaj nowych przyjaciół i pomyśl o przyszłości.

Drukuj
Opublikowano: 24 marca 2015
Wpisany przez: Sylwia Sinkowska

Projekt Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, realizowany wspólnie z Jugendbildungsstätte Unterfranken / Bezirksjugendring Unterfranken, zakwalifikował się do finału prestiżowego konkursu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W ramach realizacji projektu konkursowego młodzież w wieku 13-16 lat, wyłoniona drogą konkursu spotka się ze swoimi rówieśnikami z Niemiec (wyjazd planowany jest na II połowę czerwca 2015) i dowie się, co szykuje dla nich rynek pracy oraz co ważniejsze, co oni szykują dla niego.

Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w naszym projekcie, który przewiduje dwa etapy realizacji. Pierwszym etapem będzie wyjazd uczniów z Polski do Würzburga, następnie uczniowie z Niemiec przyjadą do Opola.

Czytaj więcej...

Wieczór upamiętniający 70. rocznicę Tragedii Górnośląskiej

Drukuj
Opublikowano: 16 stycznia 2015
Wpisany przez: Sylwia Sinkowska

Szanowny Państwo, 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza na wieczór upamiętniający. Naszymi gośćmi będą: Piotr Basan i Piotr Malcharek, reprezentujący mniejszość niemiecką w Gliwicach oraz Sebastian Rosenbaum, przedstawiciel IPN, który wygłosi wykład na temat Tragedii. Wydarzeniu towarzyszyć będzie oprawa muzyczna – usłyszymy m.in. utwory Mozarta, w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach. 

Wieczór upamiętniający 70. rocznicy Tragedii Górnośląskiej
26 stycznia 2015 o godz. 18.00
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Bojkowskiej 37 w Gliwicach

Czytaj więcej...

Oprawcy i/lub ofiary? Kultura pamięci 70 lat po II wojnie światowej

Drukuj
Opublikowano: 15 stycznia 2015
Wpisany przez: Sylwia Sinkowska

19 stycznia br. w Gliwicach Markus Meckel, prezydent Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi, były minister spraw zagranicznych NRD oraz prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek będą gośćmi spotkania dyskusyjnego poświęconego polsko-niemieckiej kulturze pamięci o II wojnie światowej
 

Spotkanie dyskusyjne

„Oprawcy i/lub ofiary? Kultura pamięci 70 lat po II wojnie światowej”

19 stycznia (poniedziałek) 2015 roku, godz. 18:00

Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, Gliwice

Czytaj więcej...

Kuratorium Oświaty w Opolu 2012-2014