Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

www.kuratorium.opole.pl

Wieczór upamiętniający 70. rocznicę Tragedii Górnośląskiej

Drukuj
Opublikowano: 16 stycznia 2015
Wpisany przez: Sylwia Sinkowska

Szanowny Państwo, 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza na wieczór upamiętniający. Naszymi gośćmi będą: Piotr Basan i Piotr Malcharek, reprezentujący mniejszość niemiecką w Gliwicach oraz Sebastian Rosenbaum, przedstawiciel IPN, który wygłosi wykład na temat Tragedii. Wydarzeniu towarzyszyć będzie oprawa muzyczna – usłyszymy m.in. utwory Mozarta, w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach. 

Wieczór upamiętniający 70. rocznicy Tragedii Górnośląskiej
26 stycznia 2015 o godz. 18.00
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Bojkowskiej 37 w Gliwicach

Tragedia Górnośląska, która miała miejsce w latach 1945-1948, rozpoczęła się wraz z wkroczeniem Armii Radzieckiej na Górny Śląsk i jest jednym z najsmutniejszych i najboleśniejszych rozdziałów w historii jego mieszkańców. Tysiące Górnoślązaków zostało aresztowanych, internowanych, a następnie wywiezionych do łagrów, w których część zginęła. Gliwice były pierwszym większym miastem na Śląsku, do którego wkroczyła Armia Czerwona (ok.1 mln. żołnierzy) co wyjaśnia szczególne okrucieństwo aktów agresji w tym miejscu. 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia
(kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. "> Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub tel. 32 461 20 70) do dnia 22 stycznia 2015 roku.

Kuratorium Oświaty w Opolu 2012-2014