Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

www.kuratorium.opole.pl

Międzyresortowe porozumienie na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego

Drukuj
Opublikowano: 28 stycznia 2015
Wpisany przez: Teodozja Świderska

DSC 0039

23 stycznia zostało podpisane międzyresortowe porozumienie
o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego. Dokument podpisali Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina oraz Wiceminister Skarbu Rafał Baniak.

Podpisanie porozumienia poprzedziło spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych oraz kuratorzy oświaty, m.in. Opolski  Kurator Oświaty Halina Bilik. Zaprezentowano na nim przykłady dobrych praktyk współpracy pracodawców ze szkołami zawodowymi, przygotowane przez trzy specjalne strefy ekonomiczne: pomorską, kamiennogórską i łódzką.

W podpisanym dokumencie ministrowie zobowiązali się do współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego dostosowanego do potrzeb pracodawców, lokalnych rynków pracy oraz nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki. Ich działania mają na celu m.in. upowszechnianie oraz rozwój współpracy szkół i pracodawców w kształceniu zawodowym oraz zwiększenie zaangażowania pracodawców w praktyczną naukę zawodu.
Współpraca będzie dotyczyła m.in. aktywizowania szkół zawodowych do dostosowywania prowadzonego przez nie kształcenia ogólnego i zawodowego do potrzeb nowoczesnej gospodarki oraz aktywizowania pracodawców do włączania się w proces kształcenia zawodowego w zasadniczych szkołach zawodowych, technikach i szkołach policealnych, które może polegać np. na:

1) udziale w ramach obowiązującego prawa w formułowaniu podstaw programowych dla zawodów;
2) opracowywaniu dokumentacji programowej we współpracy ze szkołami;
3) przyjmowaniu uczniów na praktyczną naukę zawodu, w szczególności na praktyki zawodowe;
4) udziale w ramach obowiązującego prawa w egzaminach potwierdzających kwalifikacje w zawodzie oraz tworzeniu zadań egzaminacyjnych;
5) pomocy uczniom szkół zawodowych w nabywaniu dodatkowych nieobjętych programem szkolnym, a przydatnych w przedsiębiorstwach umiejętności i uprawnień zawodowych;
6. pomocy nauczycielom ze szkół zawodowych w aktualizowaniu i doskonaleniu ich kompetencji zawodowych;

Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska rok szkolny 2014/2015 ogłosiła „Rokiem Szkoły Zawodowców”.
W ramach tej inicjatywy podjęto już konkretne działania, których celem jest dalsze podnoszenie jakości kształcenia zawodowego. Jednym z działań jest poprawa funkcjonowania doradztwa zawodowego w szkołach.

 Więcej informacji na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

Kuratorium Oświaty w Opolu 2012-2014