Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

www.kuratorium.opole.pl

Upamiętnienie „Marszów śmierci” w ramach akcji „Przywrócić naszej pamięci”.

Drukuj
Opublikowano: 10 stycznia 2017
Wpisany przez: Monika Pawlicka

Szanowni Państwo, dyrektorzy, organy prowadzące, nauczyciele wraz z uczniami wszystkich szkół Opolszczyzny, zapraszamy do udziału w akcji „Przywrócić naszej pamięci”.

Upamiętnianie rocznic ważnych wydarzeń historycznych w różnych miejscach województwa opolskiego jest kluczowym zadaniem w ramach krzewienia kultury patriotycznej i rozwijania świadomości historycznej szczególnie wśród młodego pokolenia.

W tym roku podjęto inicjatywę upamiętnienia m.in. więźniów pomordowanych w trakcie „Marszów śmierci”, które od 17 do 21 stycznia 1945 r. przechodziły przez Opolszczyznę.

Proponujemy, aby w tych szczególnych dniach stycznia, w miejscach kaźni więźniów oświęcimskich lub innych miejscach martyrologii został zapalony symboliczny znicz pamięci, poprzedzony w szkołach akcją informacyjno- edukacyjną dotyczącą ww. tematu.

Ze sposobu upamiętnień, w poszczególnych szkołach, miejscach prosimy o przygotowanie informacji zwrotnej w postaci zdjęć, opisów, które należy przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do dnia 27 stycznia 2017 r.

Wojewódzkie uroczystości upamiętnienia pomordowanych będą miały miejsce 21 stycznia 2017 r (sobota) w Kałkowie, gdzie w czasie tzw. „Marszu Śmierci” zamordowane zostały przez Niemców 23 osoby. Współinicjatorami upamiętnienia tego wydarzenia są Wojewoda Opolski, Opolski Kurator Oświaty oraz Burmistrz Otmuchowa i Naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Opolu. 

Krótka Informacja na temat „Marszów śmierci”

Kuratorium Oświaty w Opolu 2012-2014