Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

www.kuratorium.opole.pl

Rok Szkoły w Ruchu w województwie opolskim

Drukuj
Opublikowano: 20 listopada 2013
Wpisany przez: Marek Wąsowski

Szeroko pojęte bezpieczeństwo jest dobrem nadrzędnym i warunkiem do wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży. Istotę tego zagadnienia podkreśliła Minister Edukacji Narodowej ogłaszając rok szkolny 2012/2013 „Rokiem Bezpiecznej Szkoły".

Kontynuując działania, rozpoczęte w minionym roku szkolnym na rzecz ogólnie pojętego bezpieczeństwa, a zarazem realizując jeden z kierunków polityki oświatowej państwa, jakim jest działanie w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa uczniów, 30 października 2013 r. wiceminister Tadeusz Sławecki zainaugurował „Rok Szkoły w Ruchu". W swoim wystąpieniu przypomniał, że dbałość o zdrowie, bezpieczeństwo i aktywność fizyczną uczniów jest obowiązkiem każdej szkoły. Podkreślił, że promując aktywny tryb życia, działamy na rzecz bezpieczeństwa dzieci, kształtujemy w nich prawidłowe nawyki i postawy zdrowotne.

W ramach działań na rzecz Roku Szkoły w Ruchu MEN zwraca uwagę między innymi na:

 • uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia;
 • konieczność zaplanowania w ciągu dnia czasu na naukę i czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i higienicznego trybu życia;
 • związek między aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem, a zdrowiem, dobrą kondycją i dobrym samopoczuciem;
 • uświadomienie uczniom, że aktywny tryb życia jest drogą do osiągania życiowych sukcesów, pozwala zwiększyć wiarę w siebie i we własne możliwości;
 • podkreślenie roli nauczycieli wychowania fizycznego jako ważnych animatorów życia szkolnego oraz ich roli w procesie edukacji zdrowotnej i wychowania młodych ludzi.

Chcąc zapewnić jak najlepsze efekty realizacji przedstawionych zadań Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprosiło różnorodne instytucje i organizacje pozarządowe do Koalicji na rzecz Roku Szkoły w Ruchu

Opolski Kurator Oświaty, włączając się aktywnie do wspierania działań mających na celu zachęcanie dzieci i młodzieży szkolnej do jak największej aktywności fizycznej w szkole i poza nią oraz kształtowania wśród uczniów nawyku regularnej aktywności fizycznej, zaplanował w roku szkolnym 2013/2014 wiele różnorodnych działań mających na celu:

 1. Realizację priorytetu Ministra Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2013/2014.
 2. Promowanie aktywności ruchowej jako elementu codziennego życia.
 3. Kształtowanie i promowanie nawyków oraz postaw aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania jako naturalnego sposobu dbałości o własne zdrowie.
 4. Zachęcanie dzieci i młodzieży do podejmowania aktywności ruchowej oraz podnoszenia sprawności fizycznej.
 5. Włączanie rodziców w kreowanie kultury fizycznej i rekreacji ruchowej dzieci.
 6. Wsparcie metodyczne nauczycieli prowadzących zajęcia wychowania fizycznego.
 7. Upowszechnianie innowacyjnych działań w zakresie różnych form ruchu w szkole i poza szkołą.
 8. Udział szkół i placówek oświatowych z całego województwa opolskiego w programie „Szkoła w Ruchu".
 9. Zachęcanie uczniów do rozwijania zainteresowania różnymi formami turystyki.
 10. Promowanie alternatywnych, ogólnodostępnych form uprawiania sportu i rekreacji ruchowej.

Osobami koordynującymi realizację Programu są: Aurelia Stępień; tel. 77-45-24-667; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. oraz Marek Wąsowski, tel. 77-45-24-570 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Informacje dotyczące realizacji Programu można znaleźć na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Opolu w menu głównym, w zakładce „Rok Szkoły w Ruchu".

Harmonogram działań Roku Szkoły w Ruchu w województwie opolskim.

Kuratorium Oświaty w Opolu 2012-2014