Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

Polscy uczniowie ze złotym medalem na XXX Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków.

Drukuj
Opublikowano: 26 lipca 2017
Wpisany przez: Joanna Wnuk

Licealiści z Opola i Warszawy wywalczyli złoty medal na Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków (International Young Physicists’ Tournament, IYPT), który odbył się w dniach 5-12 lipca w Singapurze.

W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział zespoły z 30 krajów świata. Uczniowie z Polski po etapie eliminacji znaleźli się na trzecim miejscu i tym samym zakwalifikowali się do fazy finałowej wraz z reprezentantami z Chin, Singapuru i Węgier (zostali sklasyfikowani poza finałową trójką, ale na wcześniejszym etapie wygrali we wszystkich rywalizacjach).

Zwycięzcą konkursu została drużyna z Singapuru, która otrzymała także puchar IYPT. Licealiści z Polski, podobnie jak pozostałe finałowe zespoły, otrzymali złote medale.

Skład polskiej reprezentanci został wyłoniony na Turnieju Młodych Fizyków 2017. Rozegrano go 8 kwietnia br. w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Zwycięstwo odniosła wtedy drużyna Klubu Naukowego Fenix w składzie:

Marcin Augustynowicz (kapitan drużyny, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie),

Bartłomiej Lewandowski (XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie),

Adam Grzela (XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Warszawie),

Michał Kubacki (II Publiczne Liceum Ogólnokształcące w Opolu),

Filip Kubacki (II Publiczne Liceum Ogólnokształcące w Opolu).

Opiekunowie drużyny to: Radost Waszkiewicz (student University of Cambridge) i Łukasz Gładczuk (doktorant University of Oxford), którzy w przeszłości byli wielokrotnie nagradzani w Międzynarodowych Turniejach Młodych Fizyków. Obecnie prowadzą oni Fundację Fenix wspierającą uzdolnioną młodzież. Pomagają również w przygotowaniu do międzynarodowych konkursów z fizyki.

Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków został zainaugurowany w 1979 r. To jeden z najbardziej prestiżowych i najpopularniejszych międzynarodowych konkursów fizycznych. Zadania konkursowe mają na celu nie tylko pogłębianie wiedzy z tej dziedziny, ale położenie nacisku także na kształtowanie  kompetencji miękkich oraz pracę zespołową.

Więcej informacji o XXX Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Singapurze można przeczytać na stronie http://iypt2017.nus.edu.sg

Wszystkim nagrodzonym licealistom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!