Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

www.kuratorium.opole.pl

Wizyta Minister Edukacji Narodowej, Krystyny Szumilas w Kluczborku

Drukuj
Opublikowano: 04 czerwca 2013
Wpisany przez: Rafał Rippel

w 2 33 czerwca br. Minister Edukacji Narodowej, Krystyna Szumilas odwiedziła Kluczbork. Pobyt w mieście Pani Minister rozpoczęła od wizyty w Urzędzie Miasta. Tam, podczas spotkania z prezydentami, burmistrzami, wójtami, dyrektorami przedszkoli, szkół podstawowych poradni psychologiczno-pedagogicznych, ośrodków doskonalenia oraz bibliotek prezentowała zagadnienia związane z obniżeniem wieku szkolnego. Odpowiadała również na pytania dotyczące tzw. ustawy przedszkolnej oraz finansowania reform oświatowych w najbliższych latach. W spotkaniu, które rozpoczęło się o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta wzięło udział ponad 100 osób. Wśród uczestników obecni byli m. in: posłowie – Janina Okrągły i  Andrzej Buła, wicewojewoda opolski - Antoni Jastrzembski, członek Zarządu Województwa Opolskiego - Barbara Kamińska, burmistrz Kluczborka – Jarosław Kielar.

Po spotkaniu, Pani Minister wraz z Opolskim Kuratorem Oświaty - Haliną Bilik oraz towarzyszącymi jej osobami udała się do Publicznego Przedszkola nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Czesława Janczarskiego w Kluczborku.
W placówce, Krystyna Szumilas została powitana przez dyrektora – Annę Juzwę, nauczycieli oraz dzieci, które poprowadziły Panią Minister, towarzyszące jej osoby oraz dziennikarzy na zajęcia do poszczególnych grup. Pani Szumilas odwiedziła dzieci najmłodsze oraz 5 i 6-latki, uczestniczyła we wspólnych zajęciach oraz oglądała wykonane przez nie prace. Szczególnie interesowała się metodami pracy realizowanymi w przedszkolu, wysoko oceniła zajęcia prowadzone w salach przeznaczonych do zajęć ćwiczeniowych i rehabilitacyjnych oraz wyposażenie przedszkola w pomoce dydaktyczne.

Następnie w towarzystwie dzieci sześcioletnich, Pani Minister udała się do położonej nieopodal Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Emilii Plater w Kluczborku. Po powitaniu w holu szkoły przez dyrektora – Marka Tobiasza, nauczycieli oraz dzieci, Pani Krystyna Szumilas udała się na zajęcia do klas pierwszych. Uczestniczyła, wspólnie z dziećmi, w zajęciach plastycznych i matematycznych, a następnie zwiedziła szkołę, w tym bardzo dobrze wyposażoną, nową, salę do ćwiczeń ruchowych i zajęć rehabilitacyjnych.


O godz. 13.00 Pani Minister Krystyna Szumilas spotkała się z dziennikarzami. Podczas briefingu uzasadniała potrzebę wprowadzania zmian w edukacji dzieci najmłodszych, informowała o działaniach rządu dotyczących oświaty, wyjaśniała wątpliwości związane z obniżaniem wieku szkolnego oraz zapowiadała zmiany jakie nastąpią wraz z wejściem w życie tzw. ustawy przedszkolnej. Dziennikarze mieli również możliwość porozmawiania z dziećmi, które jako 6-latki poszły do szkoły oraz z ich rodzicami.

O godz. 16.00, w sali gimnastycznej PSP nr 5 w Kluczborku odbyło się spotkanie Pani Minister z rodzicami dzieci sześcioletnich oraz wszystkimi zainteresowanymi zmianami, jakie następują w polskiej oświacie. Pani Krystyna Szumilas w trakcie prezentacji „Zmiany w edukacji najmłodszych szansą na lepszy rozwój” omówiła najważniejsze kwestie związane z ideą obniżenia wieku szkolnego, a następnie odpowiadała na pytania rodziców i wyjaśniała wątpliwości oraz obawy dotyczące posyłania dzieci sześcioletnich do szkół.

Kuratorium Oświaty w Opolu 2012-2014