Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

www.kuratorium.opole.pl

Ryba w roli głównej…

Drukuj
Opublikowano: 19 grudnia 2013
Wpisany przez: Rafał Rippel

arr25 93 grudnia br. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach odbyło się seminarium na temat produktów regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych w świetle dzisiejszych trendów konsumenckich, których organizatorem był Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Opolu.

Tematem przewodnim seminarium była ryba w różnych odsłonach, czyli promocja polskich ryb między innymi: karpia, dorsza, mintaja oraz pstrąga. Młodzież miała okazję wysłuchać prelekcji pt. ”oPolski karp jako zdrowy, lokalny produkt żywnościowy” – wygłoszonej przez Panią Magdalenę Wojciechowską Specjalistę ds. Promocji w LGR „Opolszczyzna” oraz zobaczyć film promujący rozwój rybactwa opolskiego. Marta Kwoczek reprezentująca OT ARR w Opolu przedstawiła prezentację na temat promocji dobrych praktyk żywieniowych w świetle mechanizmów realizowanych przez ARR oraz dopłat do działań informacyjnych i promocyjnych certyfikowanej żywności wysokiej jakości.

Punktem kulminacyjnym była degustacja potraw z ryb przygotowana dla uczestników seminarium przez uczniów klas o profilu: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz gospodarstwa domowego. Uczniowie zaprezentowali swój kunszt kucharski serwując rybę pod wieloma postaciami, między innymi pojawił się na talerzu pieczony pstrąg w masełku czosnkowym, sandacz z cytryną i pietruszką, tatar z łososia, łosoś pod koperkowa pierzynką, matjas po opolsku oraz dorsz w pomidorach. Jak podkreślił Bogusław Chochowski Dyrektor szkoły: „…taka forma zajęć dla młodzieży, jest doskonałą okazją do zapoznania się z hodowlą ryb oraz przyrządzania z nich tradycyjnych, zdrowych i smacznych potraw.

Na zakończenie Pani Agnieszka Zagola – Dyrektor OT ARR w Opolu podsumowała seminarium oraz dotychczasową wzorową współpracę między instytucjami wręczając podziękowania dyrekcji i kadrze nauczycielskiej zaangażowanej w organizację nie tylko tych zajęć.

Kuratorium Oświaty w Opolu 2012-2014