Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

www.kuratorium.opole.pl

Trwa XIX Międzynarodowy Obóz Młodzieżowy w Łambinowicach-Niwkach.

Drukuj
Opublikowano: 21 sierpnia 2014
Wpisany przez: Sylwia Sinkowska

lam 2014 4Młodzież z Polski, Niemiec i Ukrainy rozpoczęła prace na cmentarzach wojennych Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. W tym roku charakter prac jest inny niż zwykła pielęgnacja tych miejsc pamięci. Uczestnicy tegorocznego obozu pomagają władzom gminy Łambinowice w uporządkowaniu terenów cmentarza z czasów wojny francusko-pruskiej oraz I wojny światowej poprzez karczowanie i plantowanie zapomnianych jego obszarów.

Praca jest nieco trudniejsza, ale przy każdym odkryciu podmurówki zapomnianej mogiły, czy też znalezieniu kamienia nagrobnego daje dużo satysfakcji. Młodzież w ten sposób przygotowuje teren do zaplanowanych, już bardziej profesjonalnych, badań w ramach poszukiwania niezewidencjonowanych mogił. W czasie trwania obozu prace obejmą również tereny cmentarza z okresu II wojny światowej oraz powojennych miejsc pochówku.

Uczestnicy obozu byli też gośćmi Wojewody Opolskiego i Marszałka Województwa Opolskiego, którzy wyrazili swoje uznanie dla młodzieży poświęcającej część swojego czasu wolnego dla realizacji tak szczytnych celów jak praca dla pokoju, pojednanie nad mogiłami i chcącej się uczyć z przeszłości dla przyszłości.

Kuratorium Oświaty w Opolu 2012-2014