Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

www.kuratorium.opole.pl

„Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” - konferencja

Drukuj
Opublikowano: 22 kwietnia 2015
Wpisany przez: Rafał Rippel

 18 marca 2015r. w Gimnazjum nr 6 w Opolu odbyło się spotkanie poświęcone tegorocznym działaniom na rzecz projektu edukacyjnego pn. „Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”, realizowanego w kraju w ramach Programu Prewencji Pierwotnej (część Narodowego Programu Zwalczania Raka na lata 2006-2015), finansowanego przez ministra zdrowia.

 Ideą projektu  jest wyszkolenie jak największej liczby liderów szkolnych i gminnych, którzy wiedzę o zasadach zdrowego stylu życia, na bazie zapisów Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, przekazywać będą zarówno uczniom, jak i innych nauczycielom, a także rodzicom dzieci.

Na Opolszczyźnie projekt realizowany jest od roku. Koordynuje go Opolskie Centrum Onkologii w ścisłej współpracy z Kuratorium Oświaty w Opolu oraz szkołami województwa opolskiego. OCO zapewnia liderom i szkołom merytoryczne oraz  materiałowe wsparcie.

W spotkaniu marcowym wzięło udział ponad 60 nauczycieli i pedagogów ze szkół większości powiatów regionu, z takich miejscowości, jak: Baborów, Bogacica, Brzeg, Byczyna, Chrościce, Czarnowąsy, Dobrzeń Wielki, Dylaki, Głubczyce, Gogolin , Gościęcin, Grodków, Kędzierzyn-Koźle, Kielcza, Korfantów, Kościerzyce, Kup, Łubniany, Namysłów, Niemodlin, Nysa, Nysa, Olszanka, Opole Otmuchów, Ozimek, Prudnik, Skorogoszcz, Świerczów, Wilków, Zawadzkie, Zdzieszowice,  Zimnice Wielkie, Żyrowa. Blisko 30 nowych liderów podpisało deklarację o przystąpieniu szkoły do programu. Część zapowiedziała udział w projekcie po konsultacji ze swoimi dyrekcjami.

Na początek Maria Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty,  a także  dr Wojciech Redelbach, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii, w krótkich mowach podkreślili rangę projektu, dziękując za to, co już zostało dokonane w roku minionym. Jednak w kwestii promocji zdrowego stylu życia i profilaktyki nowotworowej wiele jest jeszcze do zrobienia, zwłaszcza jeśli idzie o promowanie zaleceń Kodeksu wśród młodzieży gimnazjalnej, dlatego nadal będzie trwać akcja pozyskiwania nowych liderów

Kolejny punkt konferencji prelekcją na temat zasad Kodeksu wyczerpał lekarz onkolog dr Marek Szwiec. Omówił on szczegółowo zalecenia w zakresie prewencji pierwotnej oraz wtórnej, dając liderom i przyszłym liderom przykład, jak tego typu wykłady powinny wyglądać.

Kierująca projektem Wiesława Kaczmarek z Opolskiego Centrum Onkologii przypomniała  ogólne jego zasady oraz realizację w roku 2014. Zaprosiła też do dyskusji, służącej wymianie doświadczeń związanych z realizacją projektu w roku ubiegłym. Głos w niej zabrało kilka osób, które z dużym zaangażowaniem mówiły o swoich działaniach w szkołach macierzystych.


Kuratorium Oświaty w Opolu 2012-2014