Strona, którą oglądasz jest stroną archiwalną.

Od dnia 21 sierpnia zapraszamy na nową stronę Kuratorium Oświaty w Opolu

www.kuratorium.opole.pl

Relacja z udziału w wojewódzkiej uroczystości upamiętnienia „Marszów Śmierci” w ramach akcji „Przywrócić naszej pamięci”.

Drukuj
Opublikowano: 25 stycznia 2017
Wpisany przez: Monika Pawlicka

DSC 0035W dniu 21 stycznia 2017 r w Kałkowie, Opolski Kurator Oświaty Michał Siek i Opolski Wicekurator Oświaty Artur Zapała wzięli udział, jako współorganizatorzy w wojewódzkich uroczystościach związanych z upamiętnieniem więźniów obozu Auschwitz-Birkenau, którzy w styczniu 1945 roku zostali zamordowani przez Niemców w czasie „Marszu Śmierci”. Inicjatorem uroczystości byli także Wojewoda Opolski Adrian Czubak wraz z Naczelnikiem Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu Bartoszem Kuświkiem . Gospodarzem uroczystości był Burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak.

"Marsz Śmierci" pochłonął tysiące ofiar. Jedna z jego tras wiodła przez południową Opolszczyznę. Na terenie Gminy Otmuchów w miejscowościach Kałków i Meszno zamordowanych zostało 34 obywateli Polski, Czech, Francji, Belgii i Holandii. Wśród zaproszonych gości, którzy wzięli udział w uroczystości byli: parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a także służby mundurowe i księża dekanatu, dyrektorzy szkół oraz uczniowie ze szkół gminy Otmuchów.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 Mszą św. w kościele parafialnym w Kałkowie odprawianą przez ks. Ireneusza Foszczyńskiego. Po Mszy św. uczestnicy przeszli, wraz z orkiestrą i licznymi pocztami sztandarowymi na cmentarz parafialny w Kałkowie, gdzie pod tablicą upamiętniającą ofiary mordu zostały złożone wiązanki kwiatów i znicze. Posterunek honorowy przy tablicy wystawiła Komenda Powiatowa Policji w Nysie i Placówka Straży Granicznej w Opolu. Ostatnim punktem obchodów była uroczysta akademia pt. „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie” w miejscowym Domu Kultury przygotowana przez szkoły w Kałkowie i Jarnołtowie. Po wygłoszonych przemówieniach Opolski Kurator Oświaty na ręce dyrektorów szkół złożył podziękowania dla całej społeczności szkolnej za żywe świadectwo patriotyzmu i przygotowanie akademii oraz wzięcie udziału w akcji „Przywrócić naszej pamięci”. Honorowymi gości uroczystości byli więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, którzy przekazali zgromadzonym osobiste świadectwo tamtych strasznych czasów. 

Kuratorium Oświaty w Opolu 2012-2014